Mogelijk naar een andere school

Soms kan de school na onderzoek concluderen dat uw kind beter af is op een andere school. Dit kan al tijdens de aanmelding gebeuren, maar ook later, wanneer uw kind al op school zit. De school kan bijvoorbeeld aangeven dat zij de extra ondersteuning die uw kind nodig heeft, niet kan bieden, of dat een kleinere, rustigere klas beter zou zijn.

In het ontwikkelingsperspectief (OPP) wordt vastgelegd welke ondersteuning uw kind nodig heeft en of een andere school geschikter is. Hierover overlegt de school altijd met u. Tot uw kind 18 jaar is, heeft u als ouder instemmingsrecht over het OPP. Dit betekent dat u het eens moet zijn met het voorstel. Uw kind heeft ook het recht om mee te praten en zijn of haar mening te geven.

De school blijft verantwoordelijk voor de zorg totdat uw kind is aangemeld op de nieuwe school. Dit houdt in dat uw kind op de huidige school blijft ingeschreven totdat er een nieuwe plek is gevonden.

Het kan zijn dat voortgezet speciaal onderwijs (vso) of praktijkonderwijs beter geschikt is voor uw kind. De school vraagt een toelaatbaarheidsverklaring (TLV) aan bij het samenwerkingsverband, dat beslist of uw kind toelaatbaar is voor deze scholen.

Als uw kind naar een andere school gaat, moet de huidige school een onderwijskundig rapport (OKR) opstellen. Dit rapport bevat belangrijke informatie over uw kind, zoals:

  1. Persoonlijke gegevens
  2. Leerresultaten en schooladvies
  3. Sociale en emotionele ontwikkeling
  4. Informatie over begeleiding
  5. Aanwezigheid


U kunt vragen om uw opmerkingen in het rapport op te nemen. Als uw kind ouder is dan 16, kan hij of zij ook zelf opmerkingen toevoegen.

Voortgezet speciaal onderwijs is bedoeld voor kinderen die meer hulp nodig hebben dan een reguliere school kan bieden. De klassen zijn kleiner en er is vaak minder afleiding. Het is belangrijk om te vragen naar de examenmogelijkheden, omdat de manier van examen doen kan verschillen van die op reguliere scholen.

Als u het niet eens bent met de toelaatbaarheidsverklaring voor vso, kunt u bezwaar maken. De school zal eerst proberen om samen met u tot een oplossing te komen. Als dit niet lukt, kan het samenwerkingsverband advies vragen aan een externe commissie.

Als er een wachtlijst is voor het voortgezet speciaal onderwijs (vso), blijft de zorgplicht bij de huidige school van toepassing totdat uw kind kan starten op de nieuwe school. Als uw kind eenmaal is ingeschreven bij het vso, heeft de nieuwe school de zorgplicht.

Uw kind kan terug naar een reguliere school als dat het beste is. De huidige school kan helpen bij het vinden van een geschikte plek. Elke school heeft een schoolondersteuningsprofiel (SOP) waarin staat welke hulp zij bieden. 

Als uw kind naar een gespecialiseerde school gaat die verder weg is, kan er recht zijn op leerlingenvervoer. De gemeente bepaalt per leerling of dit nodig is. U moet het vervoer aanvragen bij de gemeente waarin u woont.